Kancelaria Adwokacka, adwokat Maciej Michalski – porady prawne, Kodeks pracy, Legnica
Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy dostosowuje nasz porządek prawny do unijnych rozwiązań w zakresie zatrudnienia. W sposób istotny zmienia ona uprawnienia pracownika. Planowana jest zmiana odnośnie wprowadzenia urlopów opiekuńczych, udogodnień dla pracowników mających potomstwo, ograniczenia zakazu konkurencji oraz zmian w rozwiązywaniu umowy o pracę na czas określony.
Prawo pracy – urlopy
Kancelaria adwokacka – prawo pracy, Legnica. Zespół naszej Kancelarii to adwokat prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem oraz radca prawny prawa pracy. Z sukcesami udzielamy prawnej pomocy zarówno pracodawcom, jak i pracownikom na etapie przedsądowym bądź już w trakcie trwania sprawy w Sądzie Pracy lub Inspekcji Pracy.
Urlop opiekuńczy
Urlop opiekuńczy to jedno z uprawnień przysługujących rodzicom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, które wprowadzają zmiany w Kodeksie pracy 2022 r. Będzie on przysługiwać pracownikom w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym. Może on zostać przyznany w celu opieki nad chorym członkiem rodziny, mieszkającym w tym samym gospodarstwie domowym, czyli np. podczas choroby współmałżonka, dziecka, czy też rodzica. Urlop opiekuńczy jest bezpłatny i nie otrzymamy z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.
Urlop z tytułu siły wyższej
Urlop ten przysługuje wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę bez względu wymiar godzin pracy. Jest udzielany w pilnych sprawach rodzinnych, gdzie jest konieczna natychmiastowa obecność pracownika np. wypadek kogoś z bliskiej rodziny. Wniosek o urlop może zostać najpóźniej złożony w dniu korzystania z tego typu zwolnienia.
Urlop z tytułu siły wyższej przysługuje w wymiarze 16 godzin lub 2 dni w roku kalendarzowym. Pracownik sam decyduje, czy chce wybrać rozliczenie godzinowe, czy też w dniach. Urlop ten jest płatny w wysokości 50% wynagrodzenia, obliczanego w identyczny sposób, jak urlop wypoczynkowy.
Urlop rodzicielski dłuższy o 9 tygodni
W przypadku urodzenia jednego dziecka urlop rodzicielski po zmianach zostanie wydłużony z 32 do 41 tygodni. W przypadku ciąży mnogiej odpowiednio z 34 do 43 tygodni. Urlopu rodzicielskiego nie ma konieczności wykorzystania od razu jednym ciągiem. Będziemy mogli go rozłożyć na 5 części do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia.
Również zgodnie z nowymi przepisami pracownik, który opiekuje się dzieckiem do ósmego roku jego życia, nie będzie zobowiązany do pracy nocnej, do pracy w przerywanym systemie czasu pracy, do delegacji poza stałe miejsce pracy – bez wyrażenia dobrowolnie na to zgody.
Zmiana w urlopach ojcowskich
Kolejna zmiana dotyczy urlopów ojcowskich. Będzie można wykorzystać te 14 dni wolnego do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, a nie jak dotychczas do 24 miesiąca.
Umowa o pracę na okres próbny
W tym zakresie też są planowane kluczowe zmiany. Przy wypowiedzeniu takiej umowy pracodawca będzie zobowiązany ją uzasadnić i podać przyczyny. Będzie również zobligowany do konsultacji w tej sprawie ze związkami zawodowymi. Natomiast pracownik będzie miał prawo do odwołania się od takiej decyzji w sądzie. Wprowadzone zmiany w praktyce całkowicie niwelują różnice między umowami na czas określony i nieokreślony.
Czas trwania okresu próbnego
Zmianie ulegnie również czas, na jaki może być zawarta umowa na okres próbny. Dotychczasowy okres do 3 miesięcy zostanie zastąpiony sztywnymi ramami czasowymi. Zgodnie z nimi, umowa o pracę na okres próbny nie może przekraczać:
- 1 miesiąc – przy zamiarze zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
- 2 miesiące – przy planach zawarcia umowy o pracę na czas określony nie krótszy niż 6 miesięcy, ale nie dłuższy niż 12 miesięcy.