Kancelaria Adwokacka w Legnicy, prawo spadkowe, adwokat Maciej Michalski tel.: 603 121 704, pomoc prawna Legnica
Testament to dokument, w którym spadkodawca rozporządza całym swym majątkiem po śmierci. Testator wskazuje, kto i ile dziedziczy oraz może wskazać, kogo wydziedzicza.
Jak przygotować testament?
Aby dokument był ważny, to powinien on spełniać ściśle określone wymogi zawarte w kodeksie cywilnym – musi być wykonany przez osobę z pełną zdolnością do czynności prawnych oraz pełnoletnią. Testament powinien być opatrzony podpisem i datą.
Rodzaje testamentów
Testamenty zwykłe możemy podzielić na:
- holograficzne
- allograficzne,
- notarialne.
Testament holograficzny – jest sporządzony samodzielnie pismem ręcznym. Należy go zaopatrzyć w datę i czytelny podpis. Może on być napisany na dowolnym nośniku np. zwykłej kartce papieru, papierze kancelaryjnym itp.
Testament allograficzny – jest to testament, w którym ustne deklaracje są zapisane w formie protokołu w obecności 2 świadków i urzędnika. Dokument po sporządzeniu należy odczytać na głos i następnie powinien on być podpisany przez spadkodawcę, świadków i przez osobę, wobec której wola została oświadczona.
Jeśli spadkodawca nie jest w stanie złożyć podpisu, należy to w protokole zaznaczyć wraz z podaniem przyczyny. Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu holograficznego.
Testament notarialny – jest to urzędowy dokument sporządzony przez notariusza i potwierdzony jego pieczęcią. Testament spisany w takiej formie jest najbezpieczniejszy pod kątem zabezpieczenia majątku i niezmiernie rzadko zdarza się, aby został podważony.
Kiedy testament jest nieważny?
Przesłankami do podważenia testamentu mogą być w pierwszej kolejności braki formalne np.:
- nieodpowiednia forma testamentu holograficznego, napisanie go na komputerze,
- sporządzenie testamentu przez inną osobę, testament musi być napisany samodzielnie lub w obecności notariusza,
- świadkowie podpisujący testament nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych,
- wygaśnięcie terminu testamentu szczególnego, gdyż traci on swoją moc po upływie 6 miesięcy.
Błędy popełnione przy sporządzaniu testamentu mogą również sprawić, że testament zostanie uznany za nieważny. Należą do nich:
- sporządzenie testamentu pod wpływem groźby,
- podejrzenie, że spadkodawca sporządzając testament, został wprowadzony w błąd,
- spadkodawca przygotowując testament, był w stanie uniemożliwiającym dobrowolne i świadome podjęcie decyzji.
Jak zabezpieczyć testament?
Zdarza się, i to nawet nierzadko, że osoby wymienione w testamencie nie są z niego zadowolone i starają się go podważyć. Nie zawsze też testament sporządzony ręcznie i schowany przez spadkodawcę w domu, gdzieś na dnie szuflady, ujrzy światło dzienne.
Najbezpieczniej jest spisać testament i zdeponować bezpośrednio u notariusza. Dodatkową ochroną i zabezpieczeniem testamentu może być wpis do Notarialnego Rejestru Testamentów (NORT). Wówczas w tym rejestrze jest zanotowana informacja o istnieniu testamentu oraz miejscu jego fizycznej lokalizacji tj. adresu kancelarii notariusza, w której jest on zdeponowany.
Wpis do rejestru jest dobrowolny i darmowy. Zabezpiecza on testament przed działaniem osób trzecich i gwarantuje, że po naszej śmierci, majątek trafi do osób przez nas wyznaczonych i zarazem nie skorzystają z niego osoby przez nas wydziedziczone.
Pomoc prawna Polkowice, porady prawne Legnica, adwokat Maciej Michalski tel.: 603 121 704.