Konstytucja zobowiązuje władze publiczne do przedsięwzięcia działań, które będą chronić prawa konsumentów: do zdrowia, bezpieczeństwa, prywatności i przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.
Prawo konsumenckie chroni nasz interes jako nabywcy usług lub towarów zarówno przy tradycyjnej formie zakupów w sklepie stacjonarnym, jak i również w internecie przy zakupach online bądź offline. Przyjrzymy się kilku najważniejszym z praw.
Prawo do otrzymania rzeczy zgodnej z umową
Produkt powinien spełniać warunki ilościowe i jakościowe, opisane przez sprzedawcę oraz powinien odpowiadać próbce i wzorowi, który został zaprezentowany konsumentowi.
Jeśli zakupiony produkt jest niezgodny z umową, nabywca może złożyć reklamację. Określa w niej swoje żądania odnośnie do zakupionego towaru – jego naprawę lub wymianę. Może też zażądać obniżenia ceny i zwrotu części wpłaconych środków lub całkowicie odstąpić od umowy. Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z niezgodności z umową i opisem towaru jest obowiązkowa.
Prawo konsumenta do informacji
Nabywca produktu lub usługi ma prawo do zapoznania się ze wszystkimi istotnymi cechami towaru i ceną. Dostarczenie pełnej informacji o produkcie jest obowiązkiem sprzedawcy zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie w sklepie online i offline. W tym drugim przypadku liczba obowiązku informacyjnego jest znacznie szersza. Określa go Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Najważniejsze to:
- dane identyfikacyjne sprzedawcy – adres firmy i dane kontaktowe,
- przejrzysta cena produktu, koszt wysyłki i ewentualnie inne dodatkowe koszty,
- informacja o sposobie i terminie zapłaty,
- podanie adresu do reklamacji, jeśli jest on inny niż adres prowadzenia działalności,
- informacje o przypadkach, w jakich nabywca traci prawo do odstąpienia od umowy.
Obowiązek informacyjny zazwyczaj spełnia dobrze opracowany i zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego.
Prawo konsumenta do zwrotu towaru
Dokonując zakupów online mamy prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru bez podania przyczyn. Produkt możemy zwrócić sprzedawcy w ciągu 14 dni, licząc od daty jego otrzymania. Prawo to jest czymś innym niż reklamacja, która wymaga wykazania wady zakupionego produktu.
Jakich towarów nie zwrócimy?
Dokonując zakupów przez internet online lub offline nie możemy dokonać zwrotu niektórych grup towarów. W szczególności są to:
- towar wykonany na indywidualne zamówienie, produkty spersonalizowane,
- produkty z bardzo krótkim terminem ważności oraz szybko się psujące,
- bilety na wszelkiego rodzaju eventy z ustaloną datą (wystawy, koncerty, spektakle, imprezy sportowe itp.),
- produkty farmakologiczne, jeśli opakowanie zostało otwarte – ze względu na ochronę zdrowia i higienę,
- komputerowe oprogramowanie w tym gry, jeśli opakowanie zostało otwarte,
- płyty CD, jeśli rozerwiemy folię ochronną,
- jeśli na zakupionym towarze będą widoczne ślady naszego użytkowania.
Bezpieczne zakupy w internecie
W dzisiejszych czasach dość sporą liczbę zakupów dokonujemy online. Zakupy w internecie są bezpieczne, jednak musimy zachować ostrożność i zadbać o bezpieczeństwo naszych transakcji. Jest na to wiele sposobów.
1. Zadbaj o swój komputer lub telefon
Program antywirusowy to podstawa. Zapewni on nam bezpieczeństwo. Ważne też jest, aby go aktualizować, jak również przeglądarkę internetową oraz cały system operacyjny.
2. Sprawdź opinię o sprzedawcy
Jeśli korzystamy z mniej znanych i uznanych sklepów internetowych, to warto sprawdzić o nich opinie na innych stronach www niż witryna sprzedawcy. Naszą czujność powinien wzbudzić brak pozytywnych opinii lub ich niewielka liczba. Daje również dużo do myślenia brak adresu na stronie, a niekiedy nawet numeru telefonu.
3. Zwróć uwagę, czy połączenie jest bezpieczne
Połączenie bezpieczne to protokół https zamiast http. Wówczas w pasku adresów przed adresem strony jest widoczna mała zamknięta kłódka. Oznacza to, że strona jest bezpieczna i posiada certyfikat SSL.
4. Sprawdzaj metody płatności
Nieufność może budzić zaoferowanie przez sprzedawcę tylko jednej metody płatności. Dobre i sprawdzone sklepy internetowe dają zawsze wybór i mamy kilka opcji. Jeśli dokonujesz zapłaty poprzez swój bank, upewnij się, że jesteś na jego stronie.
5. Ostrożnie z klikaniem w linki w mailach od sprzedawcy
Jeśli nie jesteś pewien, że mail nie jest z pewnego źródła, to nie klikaj w umieszczone w nim linki oraz nie otwieraj załączników. W razie wątpliwości potwierdź wiarygodność maila u sprzedawcy.
6. Wyloguj się po zakończeniu transakcji
Uniemożliwisz w ten sposób osobom niepowołanym uzyskanie dostępu do Twojego konta i danych.
7. Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą
Na potrzeby ewentualnej reklamacji warto zachować potwierdzenie złożonego zamówienia oraz dokonanej płatności.
============================================================================================
Porady prawne Legnica, adwokat Maciej Michalski tel.: 603 121 704, porady prawne kodeks pracy Legnica, pomoc prawna Polkowice tel.: 505 632 888.